S barvami nebo bez barev to je otázka !

18.06.2014 13:12

 

Tento článek je, přiznám se, můj osobní výkřik do řad obyvatel. Není mou snahou ani nic změnit a už vůbec odsoudit. Jenom mám osobně pocit, že je v našem životě trochu šedo a v našich interiérech až moc bílo.

Vnímám tu barevnou tendenci moderního interiéru, který je ve snaze udržet moderní funkcionalistický styl nekompromisní. Je však potřeba tento styl za každou cenu dodržovat ve všech domácnostech? Není to spíš tak trochu strach se ukázat?

V naši středoevropské kultuře vládne vnitřně nadvláda „vnitřního rodiče“. Naší snahou už od ukončení střední školy je zařadit se mezi dospělé. Hlavně tím, že naše rozhodnutí musí dodržet všechny znaky toho, že prošla složitou procedurou vnitřního rozumového výběru a teprve až po zralé úvaze jsme zaujali stanovisko či přešli rovnou k akci. Mně osobně trvalo si tak deset let než jsem pochopila, že toto z mé strany tak trochu divadlo je jenom snaha jak ujistit moje rodiče, že mi dospělý život jde dobře. Že mi nic nehrozí a že proto můžou klidně přestat pozorovat zpovzdálí moje kroky.

Teprve v určitém věku začínáme pociťovat vnitřní tlak udělat věci podle svého intuičního cítění a rozhodnutí a to bez rozdílu pohlaví. Pravda, u každého pohlaví se tento tlak projevuje trochu jinak, ale je tam. Když budeme k sobě upřímní, tak každý sám za sebe si může přiznat, že ví o čem mluvím.

Dá to ale velké vnitřní úsilí tento tlak vyslechnout a možná mu i podlehnout. V mém světě barev to znamená, že člověk najednou sedí u sebe v obýváku a dívá se na stěny, nábytek a tak vůbec na celý interiér a uvnitř proběhne myšlenka. „Jak se tohle stalo?“ Najednou si uvědomí, že barvy, léta bezpečné, jsou najednou nesnesitelné a potřeba s tím vším hnout někam jinam je silná.

Úplně nejtěžší je pro mně téma interiéru, který koncepčně není navržený tak, aby bílá barva dominovala na zdech a přece jinou v celém interiéru nenajdete. Můj osobní výklad je strach někam vykročit. Moje snaha je možná teď jasnější než na začátku. Ráda bych podpořila všechny ty, kteří si myslí, že to neumí nebo nemohou udělat, aby si dodali odvahu a zašli do nejbližší prodejny a vybrali barvu blízkou svému srdci a malovali. Vzhledem k tomu, že skoro každá barva se dá libovolně přemalovat, se nemusíte bát hledat to, co ve vás je Vašeho a zkusit do svého soukromí přinést jaro, léto či jinou oblíbenou emoci. Protože začátek a konec našich existencí je daný. To, co bude uprostřed si však můžeme vymyslet jenom my sami. 

Zpět