Pracovat na novém iteriéru je vždy pro každého návrháře velká výzva. To vzrušení, které člověk cítí na začátku tvořivého procesu je ta droga, proč každý tvořivý člověk podstupuje znova a znova tvůrčí proces.

Pro mne má táto práce tři fáze

Fáze seznámení 

To je čas, kdy moje snaha směřuje k důkladnému seznámení se s prostorem na kterém budeme pracovat a co je ještě důležitější, musím si ujasnit komu vlastně tento prostor bude sloužit. Toto je velice důležitá část, kdy nejlepší vstup od klienta je otevření se tomu kdo jsem, přičemž ochota otevřít i intimnejší část svého "já" velice napomáha návrháři přesně vystihnout klienta v jeho prostoru. Když si uvědomíme, že prostor má i psychologickou funkci je pro mne jako návrháře důležité vědět jak který klient prostor cítí a co od něho očekává. Vědět, jak se klient chce cítit v prostoru jako je ložnice, nebo komu přesně chceme prezentovat prostory veřejné jako je obývací pokoj, jeslti je prostorem pro hru kuchyň, ložnice nebo jenom dětský pokoj atd. Je důležité poznat, jak a čím člověk odpočívá a jaké jsou jeho bolesti tak, aby citlivá ruka a oko návrháře dokázaly vytvořit ideální prostor, který bude chránit a fungovat v náš prospěch.

V této fázi je tady také otázka trendů. Jsem přesvedčená o tom, že TREND je jenom určitý orientační bod v záplavě stylů, něco co možná odpovídá té které době. Trend však nemůže naplnit naší potřebu být chráněný a naší potřebu si hrát. Není možné vytvořit univerzální trend který by dokázal podchytit variaci nás a v nás. Vytvořit prostor který pracuje, chráni a naplňuje naše srdce protože tento prostor je náš a můžeme mu klidne říci DOMOV.

Pojďme ale dál.

Fáze ergonomického návrhu

To je pro mne technická část řešení celého projektu. V této fázi využívám moje technické vzdělání, kterého se mi dostalo na střední škole. Přemýšlím jako pragmatik a v této oblasti je to důležité. Musíme si uvědomit, že interiér není jenom záležitost oka a psyché ale také že musí být funkční  Zařízení musí být v prostoru umístněné tak, aby činnosti nebyly narušovány a aby jsme cítili maximálně možný komfort který nám náš protor může nabídnout. Táto fáze práce je mnohdy jako malý hlavolam. Jak to udělat, aby prostor měl všechno, co dnešní člověk potřebuje (a že toho je) ale zároveň si zachoval vzdušnost a volnost pohybu. Řeknu Vám, někdy se človek zapotí, když hodiny posouvá nábytkem po pokojíčku než ho osvíti Boží inspirace jednoduchosti řešení celého problému.

Další fáze je fáze barev a tvarů

Miluji tuto část práce. Fantazie létá a v mé hlavě se rodí obraz a nálada celého prostoru. Je to opravdu Boží dar a jsem za to vděčná, když si v hlavě dokážu představit všechny kombinace a podle prostoru a požadavku klienta vytvořit náladu která ve mně rezonuje. Vybrat z této škály to, co klient očekává, je potom mnohem jednodušší. Všichni víme, že je nekonečné množství řešení prostoru, a každý bude od prostoru očekávat něco jiného. Proto je důležité, aby si každý stál za svým a aby ostatní dokázali přijmout to, že pro každého funguje něco jiného.

Tento druh práce je krásný a náročný právě proto, že pracujeme hlavně s náladami které prostor, barvy a tvary můžou vytvořit a s odezvou, která u jednotlivých lidí na jejich základě vznikne.

Dekorační fáze

Toto je část práce, která potěší většinu žen. Moment, kdy je potřeba naplnit prostor těmi malými věcičkami které nemají svoje opodstatnění co do funkčnosti a přece, kdyby tam nebyly, tak by byl prostor tak trochu prázdný a studený. Bez toho zůstává prostor bez ženské podstaty a i když v každém z nás trocha té ženské podstaty je od naší matky nebo jiné ženy která v průběhu našeho dětství formovala náš smysl pro krásno, je důežité tuto část nepodceňovat a proces vytváření interiéru dovést tímto až do konce.. Je to část radostná, kdy všechna velká rozhodnutí jsou už zdárně za námi a před námi je ten vytoužený cíl, který si můžeme ješte trochu víc hýčkať tím, že tam posadíme pár polštářků, na okna dáme závěsy, vázy postavíme na stůl a nezapomeneme správné obrazy pověsit na vhodné místo.

No a jeslti spolu projdeme celou tuto cestu, musím Vám na sebe prozradit, že moje radost z nového pěkného prostoru který spolu vytvoříme pro Vás není o nic menší než ta Vaše.